Dnia 5 stycznia 2019 r. zmarł dr med. Jacek Jerzy Kański

Farmakoterapia jaskry NOWOŚĆ!
22 listopada 2018
Orzecznictwo okulistyczne NOWOŚĆ!
8 maja 2019
Profesor Jacek Kański - okulista

Profesor Jacek Kański - okulista

07.01.2019

Pro memoria…

Profesor Jacek Jerzy Kański

Dnia 5 stycznia 2019 r. zmarł światowej sławy okulista, dr med. Jacek Jerzy Kański, twórca słynnych, wielokrotnie wznawianych i tłumaczonych książek z zakresu chorób oczu. Jego wielki dorobek zyskał międzynarodowe uznanie dzięki precyzyjnemu, jasnemu przekazowi i doskonałych zdjęciom. Ponad trzydzieści podręczników, w tym Okulistyka kliniczna, określana biblią okulistyczną, trafiło do dziesiątek tysięcy młodych lekarzy na całym świecie.

Przy swojej erudycji, encyklopedycznej wiedzy i charyzmie, Jacek Kański pozostał w pamięci osób, które Go poznały, jako człowiek skromny, życzliwy i pełen poczucia humoru.

Urodzony w Warszawie 5 sierpnia 1939 r., przez całe życie był emocjonalnie związany z ojczyzną. Jego ojciec, Jerzy Kański, szef obrony marszałka Rydza-Śmigłego, opuścił Polskę, towarzysząc we wrześniu 1939 r. marszałkowi RP podczas ewakuacji rządu do Rumunii. Podczas wojny służył w armii generała Andersa. Jacek J. Kański spędził wojnę z matką w Warszawie, a następnie w Siewierzu koło Sosnowca. Po wojnie, w 1946 r., w celu połączenia rodziny, wraz z matką opuścili Polskę przez zieloną granicę i znaleźli się w Wielkiej Brytanii.

Jacek J. Kański ukończył Mayfield College w Sussex, a następnie University of London. Odbył staż w Moorfields Eye Hospital, a w latach 1973–2000 pracował jako konsultant w dziedzinie okulistyki w Prince Charles Eye Unit, King Edward VII’s Hospital w Windsorze, gdzie po przejściu na emeryturę pełnił funkcję konsultanta honorowego. Oddział okulistyczny w Windsorze stał się dzięki Niemu słynnym miejscem szkoleń dla młodych okulistów, także z Polski.

Prof. Jacek Kański był członkiem m.in. Royal College of Surgeons, Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, honorowym członkiem Royal College of Ophthalmologists. Publikował w British Journal of OphthalmologyOphthalmologySurvey of OphthalmologyAmerican Journal of Ophthalmology oraz Klinice Ocznej.

Często odwiedzał Polskę, uczestniczył w konferencjach i sympozjach, nawiązywał przyjaźnie, był fundatorem stypendiów dla młodych okulistów, inicjował współtworzenie podręczników z polskimi autorami.

O Jego zainteresowaniach historycznych świadczą książki: History of Poland: a concise outlineGiants of European HistoryMilitary Commanders of World War Two.

Uczył, wspierał, inspirował – będziemy o Nim pamiętać.

Opr. Anna Turno-Kręcicka, Marta Misiuk-Hojło

 

Bibliografia

Jack J. Kanski, MD. Pobrano z:

http://web.archive.org/web/20161220100548/http:/elsevierauthors.com/jackkanski/

[dostęp: 14.01.2019].

Jacek Kański – o autorze. Pobrano z:

http://web.archive.org/web/20161220102832/http:/www.gornicki.pl/kanski

[dostęp: 14.01.2019].

In Memoriam: Jack J. Kanski, FRCS, FRCOphth. Pobrano z:

In Memoriam: Jack J. Kanski, FRCS, FRCOphth

[dostęp: 14.01.2019].

Jacek Jerzy Kanski. Pobrano z: prabook.com.

https://prabook.com/web/jacek.kanski/643160

[dostęp: 14.01.2019].

 

 


Ze wspomnień…


XVI Zjazd Polskiego Towarzystwa Okulistycznego w Gdańsku, 2004. Stoisko Wydawnictwa Górnicki.

 

Spotkanie autorskie prof. Jacka J. Kańskiego z okazji promocji  sztandarowej publikacji Autora pt. Okulistyka kliniczna, wydanie drugie polskie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 INNE PAMIĄTKOWE MIGAWKI…


 

 

 

Konferencja szkoleniowa w Windsorze, rok 1997

Na drugim planie za dr. Jackiem Kańskim Justyna Izdebska i Marta Misiuk-Hojło


 

 

Kongres Okulistyczny w Amsterdamie

Komentarze są wyłączone.