Prof. Boileau GRANT (twórca atlasu)

Publikacją X wydanie Atlasu anatomii Granta wydawca pragnie wyrazić szczególne uznanie dla pracy Profesora J.C. Boileau Granta, który pozostawił niezatarty ślad w sposobie nauczania anatomii na całym świecie.
Profesor J.C.B. Grant w swojej pracowni w budynku McMurrich,
University of Toronto, 1946 r.

Życie J.C. Boileau Granta można porównać do przebiegu nerwu twarzowego – było skomplikowane i pełne celów. J.C. Boileau Grant urodził się 6 lutego 1886 r. w Lasswade niedaleko Edynburga,
w Szkocji. Studiował medycynę na University of Edinburgh w latach 1903-1908. Swoje umiejętności preparatorskie zdobywał i rozwijał w pracowni sławnego anatoma, profesora Daniela Johna Cunninghama (1850-1909).
Po uzyskaniu dyplomu dr Grant został starszym rezydentem w szpitalu Whitehaven w Cumberland. W latach 1909-1911 dr Grant prowadził zajęcia z anatomii na University of Edinburgh, a następnie przez 2 lata na University of Durham w Newcastle-on-Tyne w Anglii, w pracowni profesora Roberta Howdena, wydawcy Atlasu anatomicznego Graya.

Po wybuchu I wojny światowej w 1914 r. dr Grant wstąpił do Korpusu Medycznego Armii Królewskiej. We wrześniu 1917 r. został odznaczony krzyżem wojennym „za męstwo w walce”.

W październiku 1919 r., po opuszczeniu Armii Królewskiej, Grant został profesorem anatomii na University of Manitoba w Winnipeg w Kanadzie. Mając w pamięci swoje doświadczenia lekarza frontowego, podjął próbę „wychowania pokolenia chirurgów, którzy od momentu rozpoczęcia operacji wiedzą dokładnie, co mają robić”. Grant prowadził badania antropologiczne szczepów Indian na północy okręgu Manitoba. W 1922 r. ożenił się z Catrioną Christie.

Profesor Grant był znany z tego, że w nauce anatomii cenił logikę, analizę i dedukcję, a nie ćwiczenia pamięciowe. W 1937 r. opublikował podręcznik A Method of Anatomy, Descriptive and Deductive (Metody dedukcyjne w anatomii opisowej).

W 1930 r. Grant został kierownikiem Katedry Anatomii University of Toronto. Jako profesor anatomii przykładał dużą wagę do umiejętności preparowania. Ostre i jednocześnie delikatne cięcia skalpela szybko uczyły studentów prawidłowych zachowań przydatnych przy stole operacyjnym. Przykłady takich preparacji są dostępne dla studentów i lekarzy w Uniwersyteckim Muzeum Anatomicznym. Wiele ilustracji umieszczonych w Atlasie anatomii Granta pochodzi z tego właśnie muzeum.

W 1940 r. Grant wydał podręcznik preparowania. Następnie w roku 1943 wydał pierwszy
w Ameryce Północnej Atlas anatomii.

Profesor Grant wykładał na University of Toronto do 1956 r. Wtedy to przeszedł na emeryturę
i został kustoszem Uniwersyteckiego Muzeum Anatomicznego. Przez 10 lat wykładał również na University of California w Los Angeles.

Profesor Grant zmarł na chorobę nowotworową w 1973 r. Sposób nauczania anatomii, zawarty w jego podręcznikach, wywarł niezatarte piętno na pokoleniach lekarzy. W epitafium dla profesora Granta jego współpracownicy i przyjaciele napisali: „Profesor Grant był encyklopedią anatomii. Nic nie cieszyło go bardziej niż możliwość dzielenia się tą wiedzą z innymi. Wszystkich zadziwiało połączenie w Nim cech surowości nauczyciela z mądrością i bezgranicznym humanizmem. Profesor Grant był prawdziwym wzorem nauczyciela i dżentelmena”.

dr Carlton G. Smith, M.D., Ph.D.
emerytowany profesor Zakładu Anatomii
Katedry Chirurgii Wydziału Lekarskiego
Uniwersytetu w Toronto, Kanada